Hlasování o počin roku v bankovnictví probíhá od 17. července 2023 do 1. září 2023.

Vítěz kategorie bude zveřejněn spolu s celkovými výsledky výzkumu ve speciální příloze Hospodářských novin v listopadu 2023.

Popis nominací se vám zobrazí při kliknutí na konkrétní banku a to buď vpravo nebo při nižším rozlišení jsou všechny popisy zobrazeny až pod anketou. Celkový přehled nominací naleznete také zde.

Pokud chcete hlasovat, vyberte návrh banky, ten se zvýrazní, klikněte na tlačítko "Chci hlasovat", opište kontrolní kód a poté klikněte na "Hlasovat". Jste-li přihlášen/a, kontrolní kód opisovat nemusíte a přímo hlasujete pro zvýrazněnou vybranou nominaci.

Po úspěšném hlasování bude váš hlas uložen a výsledky budou zveřejněny v listopadu 2023.

Pravidla hlasování naleznete zde.

 

 
 

Česká spořitelna

Dostupné bydlení České spořitelny

Nová dceřiná společnost České spořitelny s názvem Dostupné bydlení České spořitelny vznikla vloni za účelem podporovat a poskytovat dostupné bydlení. V praxi to znamená, že se firma finančně podílí na výstavbě nových a cenově dostupných bytů. Ty pak budou pronajímány primárně lidem z vybraných a veřejně prospěšných profesí: lékařům, zdravotním sestrám, učitelům, pracovníkům v sociálních službách a podobně. Větší dostupností je míněno zejména snížené nájemné, konkrétně o pětinu oproti tržnímu standardu. Náklady na bydlení by tak měly představovat méně než 40 procent disponibilního příjmu dané cílové skupiny. První projekt na Proseku by měl být dokončen do konce roku, další byty na Opatově pak v prvním čtvrtletí roku 2025. K dispozici bude více než 400 bytů, přednostně pro zaměstnance vybraných pražských nemocnic.

ČSOB

Zelená obec roku

ČSOB vyhlásila první ročník soutěže Zelená obec roku letos v březnu. Zúčastnit se mohla jakákoliv obec z Česka, která podniká konkrétní kroky v oblastech, jako je zmírňování změny klimatu, snižování uhlíkové stopy, podpora biodiverzity a podobně. Cílem je poukazovat na příklady obcí, které se chtějí stát „zelenějšími“ a inspirovat tím i ostatní municipality. Přihlášené obce hodnotila odborná porota složená z expertů na ochranu klimatu, z řad firem i státních úřadů. V porotě zasedl například ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), ekolog Martin Bursík nebo architektka Eva Jiřičná. Na prvním místě v kategorii do tisíce obyvatel se umístila obec Hostětín, v kategorii nad tisíc obyvatel město Slavičín a vítězem speciální kategorie Sociální počin roku se stala obec Záměl. Vítězové si rozdělili výhry v celkové výši 1,3 milionu korun a získali také například poukaz na poradenskou konzultaci od ČSOB Advisory.

Komerční banka

Aplikace pro prevenci v oblasti domácího násilí

IT pracovníci Komerční banky během letošního roku vyvíjejí mobilní aplikaci pro Centrum LOCIKA, které se specializuje na pomoc dětem, jež zažívají domácí násilí. Mladiství, kteří si aplikaci stáhnou, budou díky ní moci snadněji a rychleji zavolat nebo napsat v případě, že se cítí být doma v ohrožení. Do plného provozu by software měl být uveden během letošního třetího čtvrtletí. Jedná se o akci, do níž se zaměstnanci banky zapojili dobrovolně a která byla iniciována v rámci nadace banky s názvem Jistota. Ta se zaměřuje právě na podporu aktivit v oblastech rozvoje občanské společnosti, zdravotně sociálního a environmentálního charakteru či vzdělávání. Zaměstnanci banky na projektu pracovali bez nároku na honorář. KB již vloni Centru LOCIKA věnovala přes 400 tisíc korun.

Moneta Money Bank

Mon Help

V rámci projektu Mon Help banka vrací do oběhu funkční a pro potřeby finančního domu nepotřebnou IT techniku, nábytek a firemní auta. Moneta Money Bank ho spustila se třemi vybranými neziskovými organizacemi v lednu loňského roku. Patří mezi ně SOS dětské vesničky, Fórum mobilních hospiců a Diakonie Českobratrské církve evangelické. Tyto organizace na základě nabídky aktuálně vyřazovaného majetku poptávají zájem jak u vlastních klientů, tak u dalších neziskových organizací, které mohou jejich prostřednictvím zažádat o pomoc. Během necelých dvou let banka takto darovala například stovkám dětí z pěstounských rodin, nemocným či sociálně slabým majetek za více než 20 milionů korun. Mimo jiné šlo o více než dvě desítky aut, šest desítek zánovních stolních počítačů, asi 80 notebooků či desítky kusů nábytku ze zrušených poboček.

Raiffeisenbank

IT Testing Akademie

Cílem programu je zvyšování dovedností zaměstnanců na rodičovské dovolené – muže i ženy – v oblastech souvisejících s IT technologiemi. Ti tak ve chvíli, kdy se rozhodnou vrátit do zaměstnání, mohou nejen v rámci banky, ale i v jiných finančních domech anebo v úplně jiných sektorech uplatnit nově nabyté znalosti. Výuka probíhá v rámci 15 online seminářů, které sestavila interní expertka banky ve spolupráci s dalšími spolupracovníky. Kurzy se zaměřují na praktické znalosti z testování, programování a obecných dovedností v informačních technologiích. Celkově jimi již prošlo více než 90 rodičů. Možnost rekvalifikace Raiffeisenbank nabízí všem svým zaměstnancům na rodičovské po celé republice. Snahou je dát jim možnost efektivně využít svůj čas a doplnit si vzdělání v oboru, který i do budoucna – vzhledem k neustálému pokroku v digitalizaci a vývoji umělé inteligence – bude hrát stále významnější roli.

UniCredit Bank

Projekt Jsme si rovni

Česká divize italské mateřské skupiny UniCredit Bank nominovala do soutěže svoji strategii, kterou se snaží podporovat větší diverzitu a také vyšší zastoupení žen v bankovním sektoru. Banka uvádí, že ke konci roku 2022 bylo až 63 procent zaměstnanců tvoří ženy, na manažerských pozicích je jejich podíl 38 procent. Rozdíl v odměňování žen a mužů se podle vyjádření banky pohybuje mírně nad jedním procentem ve prospěch mužů. Banka též umožňuje rodičovskou dovolenou pro otce. Na základě nezávislého průzkumu, který prováděla Česká bankovní asociace, se dále ukázalo, že UniCredit Bank má ze všech pěti největších bank v zemi nejvyšší podíl zaměstnankyň (33 procent) na úrovni středního managementu (tzv. kategorie B-1). Ještě vyšší podíl žen pak má v rámci svého firemního talent poolu. To je program, do kterého se hlásí nadějní pracovníci banky, již mají ambici stát se manažery. V rámci talent poolu jsou připravováni na vedoucí pozice prostřednictvím takzvaného stínování (jsou přiřazováni ke zkušenějším kolegům, jimž jsou po ruce a kteří jim ukazují jejich pracovní náplň a předávají zkušenosti) a různými školeními či coachingem.